Chyby při výběru dalekohledu

Dalekohled nepatří na cestách do přírody či na dovolenou k tak častým společníkem jako například fotoaparát, přesto jeho použití nám mnohdy zpestří naše zážitky. Jak to již životě chodí tak i v optice se při výběru dalekohledu setkáváme s různými nepravdivými informacemi.

V tomto článku jsou napsány 4 všeobecné chyby, se kterými se setkáváme při výběru dalekohledu.

1. Čím větší zvětšení tím lépe

Jedním z nejrozšířenějších tvrzení při výběru dalekohledu je že čím větší zvětšení tím lépe. V žádném případě, je to velký omyl! Při velkém zvětšení se zužuje zorné pole a pozorovatel vidí pouze omezenou šířku a je mnohem náročnější se zorientovat při pozorování. Dalekohled s 10násobným zvětšením má zorné pole na 1000m přibližně 100m, s 20-násobným přiblížením to bude polovina.

Za druhé při velkém zvětšení se projeví nestabilita obrazu, obraz se nám bude stále hýbat a nebude mít stálou ostrost, nakolik lidské oko nestačí sledovat takové změny, také je takové pozorování velmi únavné. Řešením je použití stativu, který minimalizuje popsáná negativa. Dalekohledy s velkým zvětšením ocení lidé, kteří zkoumají detaily na velké vzdálenosti, například ornitologové, pozorovatelé noční oblohy či letadel.



2. Stejné parametry - stejný obraz

Další z chyb, se kterou se často setkáváme, je že dalekohledy se stejnými technickými parametry, tedy zvětšením a průměrem objektivu (například 8x56) v totožných světelných podmínkách zobrazují stejný obraz. Na kvalitu obrazu má vliv konstrukce optické soustavy, složení použitého skla v čočkách, použité hranoly, použité antireflexní vrstvy a v neposlední řadě geometrické a barevné vady v obraze.

 


3. Univerzální dalekohled zoom

Třetím omylem je snaha koupit si univerzální dalekohled, a jelikož nic takového neexistuje, volba padne na dalekohled typu zoom. Tyto jsou vhodné na pozorování na malé a střední vzdálenosti, avšak při větších vzdálenostech od nich nemůžeme očekávat zázraky, protože jejich konstrukce je složitější oproti dalekohledem s pevným zvětšením, mají tedy více optických členů, což má za následek větší ztráty při průchodu světelných paprsků. Obraz tedy nebude natolik kontrastní a čistý, než při použití dalekohledu s fixním zvětšením. Osobně tyto dalekohledy nemám rád a proto jejich nedoporučuji.

 

4. Větší zvětšení - vyšší cena

Další z fám, která se týká koupě dalekohledu je názor, že čím větší zvětšení dalekohledu, tím je jeho cena vyšší. Ve skutečnosti cena dalekohledu nesouvisí s jeho zvětšením, hlavními faktory zde jsou: konstrukce, optické provedení, vlastnosti, značka a jiné.

 

Při výběru toho správného dalekohledu Vám rádi poradíme, případně zodpovídáme Vaše dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Zároveň doporučuji přečíst si článek jak si vybrat dalekohled.

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu