Jak vybrat hvězdářský dalekohled


Co to vlastně je hvězdářský dalekohled a co je to teleskop? Toto bychom si měli vysvětlit jako první. Oba názvy vyjadřují totéž. Já osobně raději používám výraz teleskop, který je jasně definován, nedochází zde k záměně s jinými produkty. Hvězdářský dalekohled se často používá i jako název pro klasický triedr velkých rozměrů na pozorování noční oblohy nebo vzdálených objektů během dne. Takovou samostatnou kategorii najdete v naší nabídce v kategorií dalekohledy. V zahraniční je to často stejně rozděleny na výrazy "telescopes" a "astro binoculars"

Jaký hvězdářský dalekohled vybrat? Výběr vhodného hvězdářského dalekohledu není náročné, stačí si vyjasnit pár základních věcí a odpovídat si na tyto otázky:

1. Budu používat hvězdářský dalekohled já, dítě, starší člověk?

Každý z nás je jinak technicky a fyzicky zdatný. Teleskop ovládaný dítětem musí mít jiné parametry a hvězdářský dalekohled ambiciózního astronoma.

2. Co budu pozorovat?

Mnoho začátečníků má velké očekávání, které vycházejí z dokonalých záběrů noční oblohy, které jsou dostupné na různých stránkách na internetu. Tyto fotografie jsou výsledkem kombinace kvalitní astronomické techniky, velkých zkušeností astronoma a hodin práce za počítačem.
Každý začátečník určitě začne pozorovat měsíc, který je jasně viditelný a víme o něm mnoho. Následně začne vyhledávat jednotlivé planety, hvězdy a časem možná deep-sky objekty. Na samotném vrcholu je astronomická fotografie, jak ji můžete vidět na různých záběrech dostupných na internetu.

3. Kde budu pozorovat?

Ideální místo na pozorování je na kopci, mimo dosah světelného smogu. To je však pouze přání většiny z nás. Obvykle se na noční oblohu díváme z terasy, zahrady nebo z balkonu. Někteří z nás jsou ochotni naložit výbavu do auta a vyrazit za pozorováním na kopec. Je to jedna z možností jak si zpříjemnit například "stanovačke" v létě.

Teleskop pro dítě

Základem je, aby se dítěti s dalekohledem snadno pracovalo. Doporučuji volit modely s montáží AZ, tedy azimutální montáž. Je velmi podobná klasickému fotografickému stativu. Druhou výhodou této montáže je u čočkových modelech použití takového dalekohledu i na denní pozorování krajiny. Při pozorování země přes zrcadlový dalekohled bude obraz dole hlavou. Je možné ho otočit speciálním hranolem, ale výsledek takového obrazu je zklamáním, proto tento hranol v naší nabídce nenajdete.

Mé tipy:

Ekonomická voľba: Teleskop Omegon 60/700 AZ
Ideální volba: Teleskop Sky-Watcher Horizont 70/500 AZ2

Každý, kdo začíná s noční oblohou se určitě jako první podívá na měsíc.

Hvězdářský dalekohled pro začátečníka

První věc, kterou je třeba si ujasnit je, zda chci dalekohled čistě na astronomická pozorování, nebo bych ho rád využil i při denním pozorování. Vždy to je to kompromis, něco za něco. Pokud budete chtít univerzálnější model, tedy na pozorování země i noční oblohy, doporučuji model čočkový s AZ montáží.
Pokud nemáte zájem o pozorování během dne, určitě doporučuji zrcadlový teleskop s co největším průměrem zrcadla, jaký Vám dovolí Váš rozpočet, například 130 mm je vhodný průměr pro začátek. Následně máme na výběr 3 druhy montáže:

- originální astronomická EQ
- montáž Dobson
- montáž GoTo s naváděním

U základních modelů s malým průměrem nedoporučuji montáž GoTo pro slabou světelnost. V naší nabídce takové modely nenajdete z tohoto důvodu. Hlavní výhodou montáže Dobson je snadnost použití a nízká cena. Výhodou paralaktické EQ montáže je po získání zkušenosti, pohodlnější udržení objektu v zorném poli.

Mé tipy pro univerzálnější teleskop i na denní pozorování

Ekonomická volba Sky-Watcher Horizont 70/500 AZ3
Ideální volba: Sky-Watcher 120/600 AZ3

Mé tipy hvězdářský dalekohled s EQ montáží

Ekonomická volba: Sky-Wather 130/900EQ2
I
deální volba: Omegon 150/750EQ3

Mé tipy hvězdářský dalekohled typu Dobson

Ekonomická volba: Sky-Watcher 130/650 Heritage
Ideální volba: Sky-Watcher 150/750 Heritage

Kdo už má napozeraný měsíc, začne hledat náročnější objekty a tím jsou jednotlivé planety

Hvězdářský dalekohled pro pokročilé

Dalekohled pro náročné by už měl mít dostatečnou světelnost a v ideálním případě Goto montáž, tedy montáž s naváděním. Průměr dalekohledu by měl být minimálně 150 mm, ideálně 200 mm a více. Z montáží je nejvhodnější pevná montáž EQ5 a vyšší řady. Ideálně s Goto systémem.

Mé tipy pro pokročilé:

S manuální montáží EQ5:  Teleskop Sky-Watcher 200/1000 EQ5
Na montáži Dobson: Sky-Watcher Dobson 8
S montáží Goto ekonomická volba : Sky-Watcher 150/750 Star Discovery
S montáží Goto top model: Sky-Watcher 300/1500 EQ6 Pro GoTo

I takové deep-sky objekty je možné vidět na noční obloze. Pro takový výsledek potřebujete dobrý teleskop, dostatek zkušenosti, dobrou techniku na fotografování a následně práci s úpravou snímků v počítači.

Hvězdářský dalekohled pro fotografy

Tato oblast, určená pro zkušené pozorovatele, kteří již obvykle nepotřebují poradit s výběrem a přesně vědí, co chtějí mít a potřebují. Kvalitní fotografie se dá udělat i 80 mm ED dalekohledem, ale s většími modely bude výsledek vypadat jinak. Samozřejmostí je kvalitní montáž s naváděním.

Můj tip na dalekohled pro fotografy:

Sky-Watcher 120/900 Black Diamond ED-APO

Toto je náš seznam hvězdářských dalekohledů, které bychom doporučili pro jednotlivé skupiny pozorovatelů a měl by uspokojit většinu. Samozřejmě, každý jsme jedineční a nemusí seznam vyhovovat každému, či pro různé jiné požadavky, nebo cenu produktů.

S výběrem Vám rádi pomůžeme, neváhejte nás kontaktovat.

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu