Puškohled pro sportovní střelbu

Pro přesnou střelbu na větší vzdálenosti je vhodný puškohled nutnou záležitostí. Proto mu třeba věnovat pozornost při výběru a koupi. Ve hře je množství parametrů puškohledu a samozřejmě druh sportovní disciplíny, typ a kalibr zbraně a také požadavky střelce. Účel použití je velmi důležitý, protože to má vliv na výběr vhodného modelu.

Při výběru puškohledu by měly sportovní střelci zohledňovat tyto parametry:
- zvětšení puškohledu
- průměr objektivu
- průměr tubusu
- záměrný kříž
- korekce paralaxy
- rozsah a krok klikání / rektifikace

Parametry si projdeme postupně.


Zvětšení puškohledu

Puškohledy se vyrábějí s pevným nebo variabilním zvětšením. Při pevném zvětšení se setkáme s jednodušší konstrukcí puškohledu. Tyto puškohledy se využívají při specifických disciplínách, kde není nutné velké zvětšení. Většinou se jedná o modely s pevným zvětšením od 3x do 12x. Naopak - při variabilním zvětšení je konstrukce puškohledu složitější a skládá se z několika konstrukčních prvků. Velké zvětšení se využívají při sportovní střelbě na větší vzdálenosti, obvykle se známou vzdáleností cíle. Také je vhodné vybrat si variabilní zvětšení při stavbě pušky pro univerzální použití, čili pro střelbu několika oborů. Pro soutěže s využitím pevného zvětšení doporučujeme z naší nabídky například puškohled Fomei Foreman 8x56 HTC IR-SFs 8 násobným zvětšením, 56mm objektivem, případně pro použití variabilního zvětšení nabízíme velmi oblíbený puškohled Delta Titanium 4-16x42 AO se záměrnou osnovou MilDot. 
 
 

Průměr objektivu

 Světelnost celé optické soustavy puškohledu určuje vstupní čočka. Čím je průměr větší, tím je lepší předpoklad, že puškohled bude disponovat lepší propustností světla. Velkým činitelem je použití kvalitních optických prvků a skel, taktéž i povrchová úprava skla (například antireflexní vrstva). Vývoj v této oblasti pokračuje a tak máme k dispozici moderní technologie, například i při použití ED členy v optické soustavě, výrazně to zlepšuje světelné vlastnosti puškohledů. V závislosti na sportovních disciplín se s oblibou používají průměry objektivu o rozměrech 44, 50, 56 a 60 mm. Vhodnou volbou může být například model puškohledu Hawke Side Winder 30, 6-24x56 1/2 MD.
 
 

Průměr tubusu

Důležitým konstrukčním prvkem při tubusu je jeho provedení. Ideální je, pokud je vyroben z jednoho kusu materiálu. Nedochází tak ke chybám vlivem změny zvětšení a korekce paralaxy. Tubusy jsou vyráběny v rozměrech 25,4 mm, 30mm a 34 mm. Pro účely sportu je lepší použít 30 - 34 mm průměr tubusu, nakolik s ním je možné dosáhnout lepší světelné podmínky a větší korekční rozsah puškohledu. Například model Fomei Foreman 6-24x50 HTC PRO disponuje tubusem o průměru 30 mm. Na průměr tubusu je vhodné brát ohled i při výběru montáží pro puškohled. 
 

 

Záměrný kříž

Pro přesnou sportovní a taktickou střelbu na větší vzdálenosti je vhodné použít co nejtenčí záměrný kříž. Zároveň tvar kříže poskytuje střelci další přidanou hodnotu puškohledu. Střelci s oblibou využívají typ kříže jako například MilDot. Na kříži jsou umístěny doty (znaky) v určitých vzdálenostech a ty umožňují dělat střelci korekce během zamíření na cíl. Dokáží pomocí nich odečíst posun střely, směr a intenzitu větru, případně využít metodu "přenášení" při zamíření na cíl. Vhodné je brát ohled i na umístění kříže. Většina puškohledů má kříž umístěný v zadní ohniskové rovině. Při změně zvětšení nám zůstává velikost kříže stejná. Existují i ​​modely puškohledů s křížem umístěným v první fokální rovině (FFP), kde je kříž umístěný za objektivem. V tomto případě se velikost kříže mění úměrně zvětšení. Tato vlastnost se využívá při možnosti měření vzdáleností pomocí kříže. Jsou střelci, kteří rádi využívají i osvětlení záměrného kříže. Změna intenzity a barvy podsvícení kříže umožňuje střelci zamířit na cíl i za zhoršených světelných podmínek. 


 

Korekce paralaxy

Při střelbě na různé vzdálenosti je vhodné mít puškohled s funkcí korekce paralaxy. Pomocí korekce lze dosáhnout zaostření cíle a záměrného kříže, kdy střelec vidí jasně oba tyto prvky potřebné pro přesný zásah cíle. Existují modely s přední korekcí umístěnou na objektivu. Lepší volba však je mít puškohled s boční korekcí paralaxy. Ovládání "kolečkem" je pohodlnější a tyto modely mohou paralaxu využít i pro měření vzdáleností. Tato možnost se využívá při některých sportovních disciplínách od vzduchovek, přes malou ostřelovačku až po soutěže typu sniper. Terče disciplín mohou být umístěny v různých vzdálenostech a právě změna korekce paralaxy beze změny střelcovy polohy a úchopu zbraně přispívá ke zvýšenému komfortu střelby. Velmi vhodným řešením je modelová řada Side Winder od výrobce Hawke. Sportovní střelci velmi často používají typ Hawke Side Winder 30, 8-32 x56 1/2 MD, který je díky boční paralaxe vhodný i pro měření vzdáleností cíle při soutěžích.

 

 


Rozsah a krok klikání / rektifikace

Pro správné nastřelení a nastavení puškohledu jsou důležité dvě korekce. Horizontální a vertikální. Při sportovních modelech puškohledů najdeme točítka (věžičky) na úpravu hodnot korekce umístěny svisle a bočně ve středovém hranolu puškohledu. Mohou být chráněny krytkou nebo jsou odkryté. Slouží na posun kříže v uvedených rovinách (stranově a výškově). Najdeme na nich stupnici s číslováním, které nám umožňuje správně odečíst potřebný posun kříže. Při této regulaci je důležitým prvkem krok rektifikace. Používá se krok o velikosti 1/4 MOA, avšak přesnější a pro sportovní účely využitelnější je krok klikání 1/8 MOA. Výhodou je mít nulovateľné točítka, kdy střelec může vrátit točítko do původní polohy.

 

 Provedení věžiček u modelů od výrobce Hawke.

 

Provedení sportovních věžiček - puškohled Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60 MD. Všimněte si smontované ochranné krytky věžiček. Na samotných věžičkách je vidět číslování na stupnici a pod věžičkou vidíme značení počtu otáček věžičky. Střelec má tak přesnou informaci o poloze věžičky a počtu kliků. Velmi praktické a promyšlené řešení.

Výše uvedený popis puškohledů je vhodný pro disciplíny sportovní střelby jako je například Field Target, Malorážní odstřelovačka a Veľkorážní odstřelovačka.

 


Při akčních a taktických disciplínách se můžete setkat s puškohledem a optickými zařízeními jiných typů. Jelikož se primárně jedná o střelbu na kovové gongy a papírové terče v poměrně blízkých vzdálenostech, logicky jsou kladeny jiné nároky na puškohledy. Jedná se například o disciplíny typu IPSC a Steel Challenge.

 
Při výběru puškohledu pro sportovní střelbu je nutné zohlednit řadu kritérií a požadavků střelce, počínaje disciplínou, montážemi, typem a kalibrem zbraně. Při otázkách ohledně dostupných modelů nás neváhejte kontaktovat.

Samostatnou kapitolu je výběr a použití montáží. Při jejich výběru je nutné brát v úvahu způsob řešení zbraně, typ upnutí k zbrani a samozřejmě průměr puškohledu. Ať už si střelec vybere jednodílnou nebo dvoudílnou montáž, měl by zvážit i druh disciplíny, pro kterou je zbraň s puškohledem stavěná. Pro disciplíny typu "sniper" je vhodné zvolit například montáž s náklonem a pro taktické disciplíny a rekreační střelbu to mohou být i jednodušší řešení.

 

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu