Rozdělení puškohledů

Puškohledy jsou optické zařízení, které jsou osazeny na zbrani a umožňují nám zamíření zbraně na cíl a zároveň ho i přibližují. Typy puškohledů, jejich konstrukce, vlastnosti a druhy záměrné osnovy se liší v závislosti na způsobu využití puškohledů. Popíšeme si jejich rozdělení podle kategorií.

 

Podle zvětšení

S pevným zvětšením

U puškohledů s pevným zvětšením nelze měnit poměr zvětšení, je to nastaveno přímo výrobcem. Zvětšení je pevné a neměnitelné. Tyto typy puškohledů jsou využívány převážně lovci, ale najdou se i sportovní disciplíny, kde se využívají právě vlastnosti těchto puškohledů. Své uplatnění najdou i mezi rekreačními a hobby střelci.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Shilba Classic 4x40

TOP model: Fomei Foreman 8x56 HTC IR SF

 


 


 

S variabilním zvětšením

Možnost měnit rozsah zvětšení využívají puškohledy s variabilním zvětšením. Jejich nespornou výhodou je možnost nastavení vhodného zvětšení dle aktuálních požadavků střelce. Často se tato nastavení mění i během změny světelných podmínek, případně změny a vzdálenosti cíle. Tuto vlastnost často využívají myslivci, ale i sportovní střelci, kteří si po výstřelu dokážou změnou zvětšení zkontrolovat svůj zásah v terči. Konstrukčně jsou tyto puškohledy složitější a náročnější na výrobu oproti puškohledem s pevným zvětšením. 

Náš tip:

Ekonomická voľba: Hawke Vantage 3-9x40 Mil Dot

TOP model: Steiner Ranger 4-16x56

 


 


Podle typu zbraně

Na vzduchovku

Puškohledy pro vzduchovky tvoří samostatnou kategorii puškohledů. Využívají se puškohledy s pevným, ale také variabilním zvětšením. Při výběru puškohledu pro vzduchovky třeba klást důraz na typ vzduchovky. Pružinové vzduchovky mají poměrně silný zpětný ráz a je vhodné zvolit pevnou a odolnou konstrukci puškohledu, aby nedošlo k poškození optické soustavy. Zde se s oblibou využívají například puškohledy značky Delta Titanium. Při vzduchovkách typu PCP nebo CO2 (používají stlačený vzduch v kartuši, nebo bombičce CO2), je možnost zvolit z většího množství puškohledů. Tyto vzduchovky mají kultivovanější chování při výstřelu oproti pružinovým vzduchovkám a proto jsou k puškohledem šetrnější. Oblíbené jsou puškohledy značky Hawke, Shilba a Fomei, kde je široký výběr puškohledů v různých provedeních. Konkrétní model puškohledu si střelec vybere podle typu a využití vzduchovky. Jinak bude volit rekreační a jinak sportovní střelec.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Shilba Classic 4x32

TOP model: Hawke Sidewinder 30, 6-24x56 Half MilDot

 

 


Na malorážku

Malokalibrové pušky jsou poměrně oblíbené a najdete je u myslivců, sportovců, ale i jako pušky pro zábavu a odreagování. Využívají se opakovací, ale i samonabíjecí pušky a proto třeba zohlednit tento zřetel při výběru puškohledu. Zpětný ráz u těchto pušek není velký, takže jsou poměrně šetrné k puškohledem. Na své si určitě přijdou myslivci, sportovci, ale i hobby střelci. Samozřejmě každý z nich sáhne po puškohledu pro konkrétní typ využití. Výrobci jako Hawke, Delta Optical a Shilba nabízejí ve své nabídce i modely určené právě pro využití na malorážky. 

 

Náš tip:

Ekonomická voľba: Shilba Classic 6x40

TOP model: Fomei Foreman 6-24x50 HTC PRO, THD

 

 

 


Na kulovnici

Při volbě puškohledu na kulovnici třeba zvážit několik důležitých aspektů. Jedním z nich je určitě velikost kalibru použité zbraně - puškohled musí zvládat zpětný ráz a musí mít odolné tělo a optickou soustavu. Třeba brát v úvahu zda je kulovnice opakovací, nebo to bude samonabíjecí varianta, kde se vystřelí větší počet výstřelů a tělo puškohledu bude více namáhány. Dále je třeba přihlížet na způsob využití, zda se jedná o loveckou optiku, nebo bude puškohled určený pro sportovní použití. V každém případě, na kulovnice musíme použít puškohledy s odolnou konstrukcí, jednodílným tubusem a vybrat vhodnou montáž puškohledu. Samozřejmě s ohledem na použití je důležitý i výběr zaměřovací osnovy puškohledu, jeho podsvícení, ovládací prvky puškohledu a použití paralaxy.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Delta Classic 3-9x40

TOP model: Delta Titanium 3-24x56 ED HMR P 300 CCT

 


 


Na kuši

Puškohledy na kuše tvoří samostatnou kategorii puškohledů. Při těchto puškohledech jsou kladeny zcela jiné nároky na provedení puškohledů jako u klasických puškohledech používaných na puškách. Technickým provedením se liší hlavně tím, že puškohledy určené pro střelbu z kuše mají několik záměrných křížů nad sebou. Balistická křivka vystřeleného šípu je poměrně více zakřivená oproti projektilu náboje a toto zakřivení dokáží kompenzovat právě puškohledy určené pro střelbu z kuše. Kompenzace balistické křivky se kromě puškohledu dá kompenzovat i vhodnou montáží pro kuši. Podle použití dělíme puškohledy pro kuše na lovecké a sportovní. Na puškohledech lze nastavit rychlost kuše / vystřeleného šípu a vzdálenost je možné odečíst na svislé ose puškohledu.


 

Podle způsobu využití

Do pohonu - pro myslivce 

Puškohledy pro myslivce určené do pohonu jsou modely, které se používají při společných lovu na černou zvěř. Většinou se jedná o modely s parametry zvětšení 1-4x, případně 1-6x a průměrem objektivu 24, 32 a 42 mm. Jsou to puškohledy s odolnou konstrukcí, menšími rozměry a širokým zorným polem. Musí být praktické a měly by odolávat i nešetrnému zacházení a špatným povětrnostním podmínkám. Zastoupení v tomto segmentu nabízejí značky jako Hawke, Shilba, Steiner a Fomei. 

Náš tip:

Ekonomická voľba: Fomei Beather II.  1-4x24 SMC G4

TOP model: Steiner Ranger 2-8x42

 


S nočním viděním

Puškohledy s nočním viděním jsou využívány ve velké míře u myslivců. Usnadňují lov v noci a za snížených světelných podmínek. Konstrukčně tyto puškohledy kombinují klasické provedení a digitální technologie. Umožňují měřit vzdálenost, nahrávat videa ze střelby, pořizovat snímky, měnit typ záměrného kříže a dělat balistické výpočty a korekce. 

 


Pro sportovní střelce 

Sportovní střelci kladou důraz na mnoho detailů při výběru puškohledu. Často závisí jejich volba na typu zbraně a určení pro konkrétní disciplínu. Jiné požadavky jsou kladeny při taktických a dynamických disciplínách a jiné nároky jsou kladeny při takzvaných "sniperských" (odstřelovačských) disciplínách. Důležité je konstrukční provedení puškohledu, použitá optická soustava, ovládací prvky, rozsah zvětšení a průměr objektivu. Neméně důležité je i provedení a číslování věžiček, krok a rozsah klikání, plus další vlastnosti které jsou využívány při balistických výpočtech. Vhodné je i použití boční paralaxy, kterou se dá redukovat chyba oka a měřit vzdálenost k cíli. V nabídce najdete sportovní puškohledy od značek Hawke, Meopta a Shilba.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Shilba Long Range T30, 3-12x56 IR

TOP model: Hawke Sidewinder 30, ED 10-50x60 TMX

 

 


 

Pro hobby a rekreační střelce

Rekreační střelci nekladou až tak velký důraz na parametry puškohledu jako sportovní střelci. Většinou se jedná o použití puškohledů na vzduchovkách a malorážkách, většinou v prostorách střelnice. Obvykle je to vzdálenost střelby do 100 metrů a tomu je podřízen i výběr puškohledu. Při běžné klidové střelbě postačují puškohledy s pevným zvětšením - jedná se o střelbu na kovové gongy, případně terče se znázorněním figuríny, nebo běžný "plinking" na různé předměty. Při střelbě na papírový terč jsou vhodné puškohledy s variabilním zvětšením. Výrobci jako Hawke, Shilba a Fomei mají dostatek modelů určených i pro tuto kategorii střelců.

Náš tip:

Ekonomická voľba: Shilba Classic 4x32

TOP model: Hawke Sidewoinder 30 , 8-32x56 Half MilDot

 

 


 

Tento článek obsahuje přehled těch nejdůležitějších informací, které potřebujete vědět před koupí puškohledu. Věříme, že jsme Vám alespoň trochu pomohli a uvedli Vaasa do světa puškohledů.

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem, nebo budete mít jakékoliv jiné otázky k puškohledem, neváhejte nás kontaktovat.

 

Čekejte prosím...
cross
Uživatelský panel