PORADÍME VÁM
DENNĚ 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Víc informací
pátek, 16 leden 2015 09:32

Teleskopy - astronomické dalekohledy

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Při každé koupi něčeho nového se setkáváme s velkým množstvím neznámých pojmů, jinak to není ani v případě teleskopů . V tomto článku popíšeme základní rozdělení astronomických dalekohledů a popíšeme jednotlivé druhy používaných montáži.

 Základní otázku, kterou si musí položit každý před koupí astronomického dalekohledu, je co chci vidět; druhou otázkou je otázka finančních prostředků, které jsme ochotni investovat.

Seznam objektů, které je možné pozorovat, je obrovský a je možné je rozdělit do 3 skupin:
1. Objekty naší sluneční soustavy: měsíc, planety, slunce
2. Objekty hlubokého vesmíru (Deep Sky objekty): galaxie, hvězdokupy a jiné
3. Vzdálené objekty na povrchu Země (vedlejší možnost použití astro dalekohledu)


Na teleskop, který si budete chtít pořídit, byste měli mít tyto základní požadavky: vysoká kvalita optiky a stabilní montáž s hladkým chodem, také jednoduché ovládání a mobilita. Setkáváme se s různým dělením dalekohledů, ať už je to podle konstrukce, použitého okuláru, nebo podle různých způsobů použití.

Nejčastěji se setkáváme s rozdělením podle optické konstrukce:
1 . Refraktor (čočkový, dioptrický) - objektivem i okulárem jsou obvykle soustavy čoček, které se ve výsledcích chovají jako spojky. Tento typ teleskopů (dlouhá tenká trouba) obecně představuje klasickou definici dalekohledu pro astronomická pozorování. Tato konstrukce představuje dobrou volbu při pozorováních měsíce a planet.
2. Reflektor (zrcadlový) - objektivy těchto teleskopů jsou tvořeny dutými parabolickými (konvexními) zrcadly, které pomocí zákonů lomu vytvářejí obraz. Tento typ je vhodný pro pozorování tzv.. Deep sky objektů (mlhoviny, hvězdokupy)
3. Katadioptrické teleskopy - reprezentuje kombinaci čočky a zrcadla. Nejznámější provedení jsou Schmidt-Cassegrain a Maksutov-Cassegrain. Výhodou této konstrukce je dosažení velké ohniskové vzdálenosti při malé délce tubusu.

Refraktor


Druhým neméně důležitým faktorem, se kterým se setkáváme při výběru teleskopů je montáž dalekohledu, obvykle se setkáte s těmito typy:
1. Azimutální montáž (AZ) - představuje nejlevnější a nejjednodušší možnost upevnění teleskopu. Je velmi podobná klasickému foto stativu. Otáčením kolem svislé osy měníme azimut a otáčením kolem vodorovné měníme výšku horizontu.
2. Paralaktická montáž (EQ) - je větší, těžší a složitější než azimutální montáž. Má svislou osu nakloněnou tak, aby byla rovnoběžná se zemskou osou, tím pádem se otáčí spolu s oblohou. To znamená, že po nastavení na jeden objekt, například měsíc, otáčením pouze jedné ose zajistíme zobrazení měsíce v zorném poli dalekohledu. Toto otáčení je mechanické, avšak u mnoho modelů s možností doplnění o motorický pohon. Tento typ představuje standard při astronomických dalekohledech.
3. Dobson - tyto montáže reprezentují modifikaci azimutální montáži pro zrcadlové teleskopy. Jsou levné, snadno ovladatelné, vhodné i pro velké průměry zrcadel a dají se poměrně snadno vyrobit i doma (například ze dřeva).
4. Go-To montáž - jedná se o velmi komfortní možnost pozorování noční oblohy astronomickými dalekohledy. Pro nastavení potřebujete vědět souřadnice pozorovaného tělesa, které zadáte do přístroje, stačíte tlačítko a dalekohled bude pozorované těleso automatický sledovat. Levnější Go-To teleskopy jsou vybaveny slabšími objektivy, takže i při tomto výběru je třeba být velmi opatrný.

Číst 6436 krát Naposledy změněno úterý, 26 září 2017 15:14
Více z této kategorie: Pozorování teleskopem přes zimu »