PORADÍME VÁM
DENNĚ 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Víc informací
čtvrtek, 15 leden 2015 17:32

Jak si vybrat dalekohled

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(6 hlasů)
Dalekohledy  jsou optické přístroje, které jsou určeny k pozorování vzdálených objektů. Dělí se podle konstrukce, podle použití, či podle vnitřního uspořádání. Při výběru dalekohledu třeba brát v úvahu hlavně účel a způsob použití; turista, který stráví celé hodiny v pohybu někde na hřebeni hor má jinou představu než myslivec, který ve večerních hodinách tráví čas na svém oblíbeném posedu.

Teda výběr každého dalekohledu představuje kompromis mezi velikostí, světelností a váhou. Turista bude preferovat menší a lehčí dalekohled, například 8x26, a myslivec například 8x56, který má přibližně 4-násobnou světelnost oproti dalekohledu 8x26. Takovým způsobem jsou označeny všechny dalekohledy od jednotlivých výrobců. První číslo představuje zvětšení a druhé průměr objektivu. Čím větší průměr objektivu, tím větší světelnost a lepší předpoklady pro pozorování i za horších světelných podmínek.

 

Mnohdy se setkáme při výběru dalekohledu s pojmy: konstrukce Roof (přímý) nebo konstrukce Porro. Jedná se o vnitřní uspořádání optických členů a obecně platí, že při stejném provedení například 10x42, je Roof dalekohled opticky kvalitnější než Porro, protože jsou na vnitřních vrstvách optických členů menší ztráty světla. Provedení Roof je považováno za kompaktnější, některým lidem se však lépe drží v rukách provedení Porro.
 
 
Porro konstrukce Roof konstrukce

 DalekohledDalekohled

 
Dalším důležitým faktorem, který je třeba brát v úvahu při výběru, jsou použity hranoly v dalekohledech a antireflexní vrstvy. Standardně se používají hranoly BK-7, lepší variantou jsou hranoly BaK-4, které mají podstatně lepší optické vlastnosti a najdeme je ve vyšších třídách jednotlivých výrobců. Většina dalekohledů má své optické členy potaženy antireflexními vrstvami, jejichž úkolem je zvětšovat světelnou propustnost jednotlivých paprsků a zároveň zvětšovat kontrast obrazu. V nabídkách výrobců se setkáváme s různými označeními, od nejlevnějších jako vrstvená optika (coated optics), až po plně mnohovrstevný optika (fully multi-coated optics), což představuje ten nejlepší případ.
 
 

Konstrukce dalekohledu pro náročnější je voděodolná , plněná dusíkem pro zabraňování orosení v těžkých podmínkách, případně doplněná kompasem nebo záměrným křížem. Hodně dalekohledů má pogumované provedení, určené pro vyšší odolnost proti nárazům a bezpečné i komfortní držení. Některé typy mají korekci dioptrií, což usnadňuje pozorování lidem nosící brýle. Obvykle je možnost si tuto korekci nastavit pro každé oko individuálně.

 

Tento krátký článek představuje velmi stručný a jednoduchý popis základních faktorů, se kterými se setkáme při výběru dalekohledu. Věříme, že Vám usnadní výběr, ať už pro vlastní potřebu, nebo pro někoho blízkého, kterého chcete potěšit a překvapit originálním dárkem. Zároveň doporučujeme přečíst si článek chyby při výběru dalekohledu.

Číst 10283 krát Naposledy změněno úterý, 26 září 2017 15:13
Více z této kategorie: Slovník pojmů »