PORADÍME VÁM
DENNĚ 8-22

0948 167 772 do 15:00
0908 587 052 od 15:00

Víc informací
pátek, 16 leden 2015 08:47

Jak si vybrat puškohled

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Při výběru puškohledu je třeba zvážit nač bude používán, také je důležité na jakou zbraň bude osazen, neméně důležité je použití kvalitní montáže. Tyto tři prvky společně tvoří souhru samozřejmě nesmíme zapomenout na střelce.

Než se dostaneme k samotným vlastnostem puškohledu, připomeňme si:

- čím větší objektiv, tím větší hmotnost, větší světelnost a větší výstupní pupila
- čím větší zvětšení, tím menší zorné pole, zároveň se zmenšuje světelnost a také výstupní pupila

Velké puškohledy s průměrem objektivu 50mm a více jsou vhodné na střelbu z posedů, kde nevadí jejich vyšší hmotnost. Vyznačují se velkou světelností, jsou vhodné i pro používání během dnů s horšími světelnými podmínkami, za šera, popřípadě za jasné noci. U těchto puškohledů se často používá i větší zvětšení například 8x50, které spolu s velkým objektivem tvoří ideální puškohled na večerní čekanou.
Přesným opakem jsou puškohledy s malými průměry například model 4x24 , který je vhodný na naháňky . Vyznačuje se svou lehkostí, malé zvětšení je vhodné pro snadné zaměření i pohybující se zvěře.
Puškové dalekohledy s průměrem 42mm můžeme považovat v určitém smyslu za univerzální, jsou vhodné na pochůzku, také se s nimi velmi slušně střílí i za šera.

Puškohledy s variabilním zvětšením patří mezi nejoblíbenější, malou nevýhodou je menší propustnost světla, což způsobuje mechanismus a optická soustava, která je schopna měnit rozsah zvětšení. Toto má také vliv na to, že tyto puškohledy jsou citlivější na zpětný ráz, proto při výběru puškohledu na výkonnější zbraň třeba být obezřetnější, vyhnete se tak v budoucnosti problémům s "nenastřelitelností" a "plovoucími zásahy". Také nelze zapomínat na dostatečně pevnou montáž.

Často se setkáváme s pojmem " koeficient propustnosti světla ". Někteří výrobci tento údaj udávají, jiní ne, může být malým pomocníkem při výběru. Udává se v procentech například 90% a říká nám kolik procent světla přešlo od vstupu do puškohledu (objektivu) až po výstup (naše oko). Tento koeficient je závislý na kvalitě optické soustavy, taktéž od použití antireflexních vrstev, celé to patří do technologického know-how výrobců.

Paralaxa je mechanické nastavení optického systému, které slouží k zobrazení cíle ve stejné ohniskové rovině na jakékoli vzdálenosti. Použití paralaxy eliminuje chybu při pohledu do puškohledu.

Puškohledy se světelným bodem zpřesňují střelbu, usnadňují zamíření na cíl. Výhodou je také použití v noci, důležitou vlastností je možnost regulace svítivosti, protože světelný bod může oslňovat.

Číst 6439 krát Naposledy změněno úterý, 26 září 2017 15:14