Vybíráme dětský mikroskop

Už od dávných věků lidstvo lákaly otázky, co se ukrývá ve světě kolem nás. Začali jsme objevovat nové a nepopsané jevy. Postupně se však zrodila otázka, zda dokážeme vše vidět našima očima. Začaly vznikat první čočky a netrvalo dlouho a zrodil se mikroskop. Mnoho z nás si vzpomíná na nadšení, které jsme cítili na praktikách z biologie, kde se nám do rukou dostaly první modely tohoto úžasného přístroje. S nadšením jsme sledovali povinné preparáty, ale sáhli jsme i po předmětech, které se nacházely kolem nás. Kdo nikdy netoužil vidět pod mikroskopem list pokojové rostliny či prach povalující pod skříňkou?

Děti mají obrovskou chuť objevovat a poznávat. I my jsme si toužili mikroskop zabalit do své školní tašky a plný entuziasmu začít zkoumat i doma. Dnes je to pro děti možné. Dětské mikroskopy nabízejí celou řadu možností, jak dopřát dětem naučnou zábavu. Děti pociťují nadšení pro objevování nových věcí už od začátku. Právě v dětských letech se rodí první nadšení pro vědecký svět, které může přerůst v něco trvalé. Podstatné je zachytit nadšení v začátcích a začít ho naplno rozvíjet už od útlého věku. 

Z ČEHO SA SKLÁDÁ MIKROSKOP? 

Standardní mikroskop sestává ze tří hlavních soustav:

  • optická
  • osvětlovací
  • mechanická

Každá ze soustav sestává z dalších částí. Optická soustava je složena z objektivu, který vytváří zvětšený, skutečný a převrácený obraz pozorovaného předmětu, a okuláru umožňujícího pozorování obrazu okem. Okulár mění obraz, který je vytvořen objektivem, na zvětšený, převrácený a neskutečný. Kromě těchto dvou částí je podstatný i tubus, který nastavuje vzájemné polohy objektivu a okuláru. Konstrukce optické soustavy závisí na způsobu, jakým bude mikroskop využíván. Monokulární mikroskopy jsou určeny k pozorování jedním okem, binokulární pro pozorování oběma očima.

Osvětlovací soustava dnes využívá zdroj umělého světla. Lampa je umístěna pod mechanickým stolečkem, na který pokládáme pozorovaný preparát. Na starších mikroskopech nebo mikroskopech určených pro začátečníky či děti se můžeme setkat se zrcadlem, jehož hlavním úkolem je využívat odražené světlo na osvětlení preparátu.

 

mikroskop1

PRO KOHO JE DĚTSKÝ MIKROSKOP VHODNÝ? 

Dětský mikroskop je vhodný pro každé dítě, které miluje přírodu a už od počátku inklinuje k přírodním vědám. Díky dětskému mikroskopu mohou děti začít objevovat svět kolem sebe na zcela nové úrovni. První mikroskopy jsou určeny k pozorování mikrostruktur například na listech. Postupně je možné se na propracovanějších modelech dostat až k pozorování buněk či bakterií. Ideální vzorky na pozorování jsou například říční voda nebo voda pocházející z kaluží. Na první pohled neživá substance pod světlem mikroskopu dokáže změnit na životem hýřící svět. Postupem času děti samy začnou vyhledávat nové vzorky, které mohou jednoduše zkoumat.

Pokud si lámete hlavu nad tím, který mikroskop je pro Vaše dítě vhodný, měli byste na začátku zvážit zejména věk dítěte. Pro děti do sedmi let je vhodný například mikroskop Bresser Biotar, který vyniká velmi jednoduchým ovládáním a možností pozorovat průhledné objekty (vrstvy cibule či křídla hmyzu). Vhodnou volbou pro děti v předškolním věku je také mikroskop Levenhuk LabZZ M101, který také umožňuje pozorovat průhledné objekty, ale má už LED osvětlení s možností nastavení intenzity.

V případě, že hledáte mikroskop, který už nebude pro Vaše dítě jen hračkou, ale umožní mu začít seriózní bádat a objevovat krásy světa, můžete zvolit mikroskop Levenhuk Rainbow 2L. Model Levenhuk Rainbow je skvělým pomocníkem při zkoumání průhledných objektů, kromě toho je však možné zkoumat už i poloprůhledné a nepřehlédne objekty. Děti se tak díky pozorování naučí mnohem víc, než při čtení dlouhých kapitol učebnic. Vhodnou možností je i mikroskop VisioStar 40-400x, LED. Jednoduché ovládání, stmívatelné LED osvětlení a zvětšení 400x jsou skvělou volbou pro opravdu zanícené pozorovatele.

Studenti se na svět dívají už jinak než děti. Zajímají jejich věci do větší hloubky a jejich znalosti si zaslouží mikroskop, který už zvládne víc. Pro ně je vhodným produktem studentský mikroskop Omegon Microstar 20-1280x. Mikroskop je vhodný pro žáky a studenty, kteří chtějí zkoumat pyl, textilní vlákna či hmyz. Zvětšení se pohybuje v rozsahu 20-1280x a umožňuje podívat se na svět z úplně nové perspektivy.

CO BY MĚL SPLŇOVAT MIKROSKOP PRO DÍTĚ?

Jednoduchost

Zejména pro děti v předškolním věku a mladších žáků je důležité jednoduché a jasné ovládání. Velká část mikroskopů určených pro děti jsou monokulární, protože tento typ je pohodlnější a není v jeho případě nutné nastavovat správně rozpětí okulárů. Monokulární mikroskop umožňuje pro děti lepší a rychlejší zaostření na preparát uložený na podložním sklíčku.

Bez zbytečných kabelů 

Velkou výhodou je, pokud mikroskop disponuje akumulátorovým příslušenstvím. Děti si mohou mikroskop vzít s sebou do přírody a objevovat nové věci hned, aniž se museli trápit blízkostí elektrického připojení. Mikroskop Levenhuk LabZZ M101 je skvělým kandidátem. Obsahuje 2 baterie a je velmi lehký, což umožňuje zejména mladším dětem vzít si ho s sebou kamkoli.

zvacsenie

Zvětšetní alespoň 400x

Na trhu se dnes pohybuje množství nekvalitních výrobků, které se pyšní neexistujícím zvětšením 1000krát. Není to však pravda. Mnohé z nich nezaručují toto zvětšení a pohybuje se v mnohem nižších číslech. Ideální je, pokud má mikroskop pro Vaše dítě zvětšení alespoň 400-krát. To znamená okulár 10krát a objektivy 4krát, 10krát a 40krát. Při tomto zvětšení už opravdu dá objevit svět, který je běžným očím neviditelný. Pro starších žáků a studentů však vybírejte i větší zvětšení. Skvělou volbou je v tomto případě mikroskop Omegon Microstar 20-1280x, který dosahuje zvětšení až 1280-krát, což představuje zcela nový level pozorování.

Vhodné doplňky

Mikroskop, který vybíráte pro své dítě, by měl disponovat vhodným vybavením. Vybavení zjednodušuje tvorbu a výrobu nových preparátů. Například mikroskop mikroskop Bresser Biotar CLS 300-1200x obsahuje skvělou sadu pomůcek, která je vhodná i pro děti v předškolním věku. Mikroskop Levenhuk Rainbow 2L je zas vybaven vajíčky žiabronôžok i líhní, která umožňuje vytvořit si živé preparáty.

Mezi další oblíbené doplňky patří již hotové mikroskopické preparáty

 

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu