Příslušným nastavením vašeho webového prohlížeče vyjadřujete souhlas, resp. nesouhlas s využíváním cookies při návštěvě naší webové stránky. Cookies nám pomáhají při zabezpečení kvalitních služeb. Zablokování těchto souborů může vést k nesprávnému, resp. neúplnému nastavení parametrů pracování některých služeb. Více informací.

Jak vybrat dalekohled

Výběr vhodného dalekohledu není žádná věda. Úkolem tohoto článku není ohromit odbornými výrazy, technickými specifikace a normami ale poradit vám, aby dalekohled, který si koupíte Vám dělal radost, abyste mohli dlouho a spolehlivě používat, zároveň aby Vám koupě nového dalekohledu nezpůsobila průvan v peněžence.

Všechny dalekohledy mají označení "číslo x číslo", například 10x50 nebo 8x42. První číslo je přiblížení a druhé číslo je průměr objektivu. Přiblížení 10x nám zobrazí pozorovaný objektiv 10x blíž, to znamená, že věž od nás vzdálenou 1000m, budeme přes dalekohled vidět jako ze vzdálenosti 100m. Průměr objektivu má vliv na světelnost, čím větší průměr objektivu, tím větší světelnost a lepší možnosti pozorování během zamračených dnů, nebo ve večerních hodinách když už jsou omezené možnosti sledování.

 

Jak vidět na obrázku výše, první rozdíl, který si všimneme je různá velikost mezi jednotlivými dalekohledy. Na základě našich dlouholetých zkušeností jsme je u nás rozdělili do 7 druhů dalekohledů.

1. Myslivecké dalekohledy

2. Turistické dalekohledy

3. Kapesní dalekohledy

4. Dětské dalekohledy

5. Astronomické dalekohledy

6. Zoom dalekohledy

7. Vojenské dalekohledy

Mnoho modelov je možné zařadit i do 2 kategorií, samotný výběr je však již na Vás. Je třeba si promyslet na jaké aktivity budeme dalekohled hlavně používat a podle tohoto si zvolit.


Myslivecké dalekohledy

Základním rysem těchto dalekohledů je velké světelnost, která je přímo úměrná velikosti objektivu. Samozřejmě velikost objektivu musí být vhodná pro pohyb lesem a krajinou, proto se zde setkáváme s průměry objektivu 50mm, 52mm a 56mm. Výjimečně s jiným průměry. Druhým důležitým rozměrem je zvětšení, které je obvykle od 7x-12x. Osobně doporučuji volit raději menší zvětšení, díky kterému máme větší světelnost a širší zorné pole.
Dalekohledy pro myslivce s největší světelností mají rozměry 7x50 a 8x56, velmi oblíbené jsou modely 10x50, 10x56, 12x50 a 12x56. Neméně důležitým faktorem pro dalekohledy do náročných podmínek je voděodolnost a plnění dusíkem proti zamlžování. Nejlepší modely na trhu mají automatické zaostřování, nebo vestavěné dálkoměry. Pro starší lidi doporučuji dalekohled 10x56, který má výstupní pupilu 5,6mm a to je maximum, které dokáže oko staršího člověka přijmout. Pro mladší lidi je to dalekohled 8x56 s výstupem 7mm.

Můj tip pro myslivecký dalekohled

Ekonomická volba: Fomei Leader 8x56

Nejlepší poměr cena / výkon: Fomei Leader 8x56 ED a pro starší myslivce Dorr Milan XP 10x56

Nejlepší obraz: Steiner Xtreme 8x56 a pro starší myslivce Dorr Bussard 10x56

    

  


Turistické dalekohledy

Jsou trošku menší oproti loveckými dalekohledem. Je to hlavně proto, že od nich nevyžadujeme tak dobrou světelnost i v horších světelných podmínkách jako je šero nebo deštivé počasí. Jejich výhodou je menší váha a kompaktnost. Nejoblíbenější jsou rozměry 8x32, 8x42 a 10x42. Oblíbený je i model 12x42, ale má už menší zorné pole, což zhoršuje pozorování pohyblivých objektů. Množství turistických dalekohledů je voděodolných a plněných dusíkem, toto oceníme hlavně při nečekané změně počasí během výletů.

 

Můj tip pro turistický dalekohled:

Ekonomická volbaShilba Outlander 10x42

Nejlepší turistický dalekohled poměr cena/výkonShilba Odyssey 10x42

Nejlepší obraz: Fomei Leader 10x42 ED


Kapesní dalekohledy

Už název nám říká o jaké dalekohledy jde. Jsou malé, lehké, kompaktní a schováme je do kapsy na bundě. Tyto dalekohledy mají menší světelnost, proto doporučuji dalekohledy s rozměry 8x25 nebo 10x25. Na trhu jsou i modely 12x25, nebo různé zoom kompakty se zvětšeným například 8-20x25, ale kvalita obrazu při větších zvětšeních je většinou zklamáním. Dále jsou velmi oblíbené kapesní dalekohledy s nočním viděním.

Můj tip pro kapesní dalekohled

Ekonomická volba: Dorr Wolf 10x25

Nejlepší pomer cena/výkonOmegon Blackstar 10x25

Nejlepší obraz:: Steiner Safare Ultrasharp 10x26

  

 


Astronomické dalekohledy

Pod tímto pojmem rozumíme binokulární dalekohledy, které používáme na první astronomická pozorování, nebo na pozorování vzdálených objektů nejčastěji z pevných stanovišť. Tyto dalekohledy mají velké průměry pro potřebnou velkou světelnost, také jsou těžké a náročnější na přenos. Proto nejsou určeny na delší procházky v přírodě.
Nejčastěji se zde setkáváme s rozměry 15x70, 20x80 a 25x100. Zejména posledně zmíněný model už potřebuje na pozorování stativ, pozorování z ruky s modelem 25x100 už je téměř nemožné.



  

Můj tip pro astronomický dalekohled

Ekonomická volba: Omegon NIghtstar 15x70

Nejlepší pomer cena/výkonOmegon Nighstar 20x80

Nejlepší obraz:Omegon Nighstar 25x100

 


Dětské dalekohledy

Dětské dalekohledy jsou určeny pro děti starší 5 let. Mladší děti ještě ve většině případů nerozumějí nač tyto přístroje jsou. Jsou to velikostí stejné modely jako kompaktní dalekohledy. Dítě staré 5 - 10 let není schopno udržet v rukou větší dalekohled a tím se pozorování pro něj stává nepohodlné, téměř nemožné.

Můj tip pro dětský dalekohled

Ekonomická volba: Shilba Compact 10x25

Nejlepší pomer cena/výkon: Dorr Wolf 10x25

Nejlepší obraz: Steiner Safare Ultrasharp 10x26

  

 


Zoom dalekohledy

Tato malá kategorie dalekohledů je stále oblíbená u zákazníků. Dalekohledy se zoomem mohou měnit zvětšení, obvykle je to v rozměrech 8-20x. Velikostně doporučuji modely s objektivem nad 40mm, ne menším. Nevýhodou těchto dalekohledů je jejich náročnější výroba a komplikovanější konstrukce, z tohoto důvodu jsou v nich obvyklé použité hranoly Bk-7, které nemají tak dobré vlastnosti jako hranoly BaK-4.

  

Můj tip pro dalekohled zoom

Ekonomická volba: Shilba Compact 8-17

Nejlepší pomer cena/výkon: Fomei Terra 8-24x50

 


Vojenské dalekohledy

Patří mezi absolutní špičku v nabídce dalekohledů. Jsou to modely, jejichž cena běžně převyšuje 1000 EUR. Mají nejlepší obraz a vynikající odolnost vůči nárazům a špatným podmínkám. Ve většině případů mají vestavěný digitální kompas a různé jiné speciální funkce.

Můj tip pro vojenský dalekohled

Ekonomická volba: Omegon Seaster 7x50 s digitálnym kompasom

Nejlepší obraz: Ďalekohľad Steiner Commander 7x50

  

 


Při výběru dalekohledu se setkáváme s těmito výrazy


 

Zvětšení

U dalekohledů se setkáváme obvykle se zvětšením 7-25x. Pro klasické pozorování z ruky je vhodné zvětšení 7-12x, vyšší zvětšení například 16x nebo 20x pro pozorování z ruky nedoporučuji, protože je velmi náročné udržet pevně v ruce dalekohled. I menší pohyby ruky mají velký vliv na výsledný obraz, který je roztřesený. Při větších zvětšeních je vhodné použít stativ.


 

Průměr objektivu

Má zásadní vliv na světelnost dalekohledu a celkovou velikost a hmotnost dalekohledu. Můžeme napsat, že čím větší objektiv, tím větší světelnost, ale zároveň i vyšší váha. Pozor, na světelnost má vliv i zvětšení dalekohledu. Čím větší zvětšení tím menší světelnost. Praxe ukázala, že ideální velikost objektivu na turistiku je 32mm a 40mm, výjimečně 50mm. Pro myslivecké dalekohledy je to 50mm a 56mm. Větší objektivy jsou určeny spíše na pozorování z pevného místa, například z terasy.


Sklo hranolů

V praxi se budeme setkávat s výrazem skla Bk-7 a BaK-4, které mají podstatně lepší optické vlastnosti a používají se v dalekohledech vyšších tříd. Většina dalekohledů v naší nabídce má hranoly BaK-4. Vysoce kvalitní jsou například hranoly ED, nebo různé jiné speciální úpravy.

 


 

Zorný úhel a zorné pole na 1000m

Je to klasický technický údaj, který nám řekne jaká je velikost obrazu ve vzdálenosti 1000m. Jako příklad uvedu, dalekohled 8x56 má zorné pole 114m, jiný model 10x56 má zorné pole 105m. Hlavní vliv na velikost zorného pole má zvětšení dalekohledu a také konstrukční zpracování jednotlivých optických členov.


Statívový závit

Je možnost připojení dalekohledu na stativ dvěma způsoby:

1. Dalekohled má stativový závit (mají ho hlavně větší dalekohledy). Mnoho modelů má tento závit schovaný pod krytkou, jak je to na obrázku. Závit je skrytý pod krytkou před kolečkem ostření

2. Pro připojení dalekohledu na stativ se používá speciální adaptér

 

 


 

Optický výstup

Je číslo, které nám říká jak velký obraz vychází z dalekohledu, obvykle 1-7mm. Matematicky to vypočítáme vydělením průměru objektivu se zvětšením. Příklad, dalekohled 8x56, má optický výstup 56/8 = 7mm. Zdravé lidské oko, zřítelnice je schopna přijmout světlo průměru 2-7mm, avšak stárnoucí oko ztrácí schopnost roztáhnout se na 7mm. V praxi to znamená tolik, že člověk ve věku 50 let není schopen zpracovat obraz z dalekohledu 8x56, pro něj bude vhodnější volba 10x56. Naopak mladý člověk koupí dalekohledu 10x25, při optickém výstupu 2,5mm se zbytečně bude ubírat o přicházející světlo.


Minimální ostřící vzdálenost

Číselný údaj s informací od jaké minimální vzdálenosti jsem schopen s dalekohledem pozorovat. Nejlepší dalekohledy jsou schopné zaostřit od 2,5m. Tím nejlevnějším dalekohledem z trhu se to nemusí nikdy podařit :-)


 

Konstrukce

Známe 2 druhy konstrukce:

1. Klasická (Porro) - na obrázku na pravé straně

2. Přímá (Roof) - na obrázku na levé straně

Dalekohledy přímé konstrukce jsou náročnější na výrobu a taková optická soustava má menší ztráty a odchylky při přenosu světla. Ve stejné cenové kategorii můžeme takové modely považovat za lepší, avšak ne vždy je tomu tak. Rozdíly jsou hodně krát zcela minimální, volným okem téměř nerozpoznatelné. Osobně doporučuji se dívat na design dalekohledu a dát na sympatie, líbí se mi, nelíbí se mi, bude mi dobře sedět v ruce, nebo nebude.


Dioptrická korekce

Většina dalekohledů naší nabídce má možnost nastavení dioptrické korekce obvykle v rozsahu -3 až +3. Vhodné pro lidi, které nosí brýle, ale neradi s nimi pozorují přes dalekohled. Dioptrická korekce se nastavuje buď na pravém okuláru, samostatně pro každý okulár, nebo jako na obrázku při centrálním kolečku na zaostřování. Pro lidi, kteří budou pozorovat přes dalekohled s brýlemi doporučuji výsuvné očnice, pozorování s takovým dalekohled je mnohem pohodlnější.

 

Tento článek obsahuje stručný přehled toho nejdůležitějšího co potřebuje vědět před koupí dalekohledu. Na toto téma by se dala napsat i menší kniha, ale kdo by to celé četl ....

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem, nebo budete mít jakékoliv jiné otázky k dalekohledem, neváhejte nás kontaktovat.

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu