Jak si doma připravit preparát

Před samotným pozorováním objektu pomocí mikroskopu je velmi důležitá správná příprava preparátu. Zanedbání tohoto kroku může mít za následek snížení kvality, či dokonce úplné znemožnění pozorování zkoumaného objektu. Správná a zejména důsledná příprava preparátu pro mikroskop je považována za jeden z nejdůležitějších kroků pro dosažení spokojenosti při pozorování.

Obecně lze preparáty rozdělit na preparáty dočasné a preparáty trvalé. Dočasné preparáty jsou připraveny ať už ze živých nebo neživých objektů, například ze struktur, které najdeme běžně v přírodě. Médium spojující podložní a krycí sklíčko je většinou voda. Životnost dočasných preparátů je krátká, ohraničená pouze na dobu zkoumání.

Trvalé preparáty jsou preparáty s možností využití během dlouhé doby, i několik let. Jednotlivé struktury jsou zafixované, obarvené, uzavřené v trvalém médiu. Krycí sklíčko je spojováno s podložným pomocí speciálního tmelu.

V článku si blíže rozebereme jednoduchý postup přípravy preparátu pro mikroskop, který zvládne opravdu každý. Potřebovat budeme podložní a krycí sklíčko, kádinku s vodou, pipetu, pinzetu a samozřejmě samotný zkoumaný objekt nebo jeho část (v našem případě slupka z cibule).

Příprava preparátu pro mikroskop

1. V první řadě je důležité nachystat všechny potřebné nástroje a činidla.

2. Podložní a krycí sklíčka je třeba zbavit případné mastnoty jejich vyčištěním sterilním materiálem, případně použitím etanolu či saponátu. Po vyčištění bereme sklíčka do ruky už jen za jejich hrany, abychom se vyhnuli vzniku otisků na pozorované ploše.

3. Do pipety nasajeme vodu. Do středu vyčištěného sklíčka kápneme kapku vody, průměr cca 5 mm.

4. Do kapky vody umístíme pomocí pinzety pozorovaný objekt. Ze zkušeností lze doporučit odběr více vzorků z materiálu vzhledem k možnosti případného znehodnocení vzorku při přípravě preparátu.

5. Krycí sklíčko uchopíme do ruky za jeho hrany. Jednou hranou ho pomalu přiložíme ke kapce vody, která se automaticky rozteče podél hrany. Protilehlou hranu podepřeme pinzetou a pomalu sklápíme krycí sklíčko dokud úplně nepřekryje zkoumán objekt. Při sklápění krycího sklíčka dbáme na to, aby se v médiu, tedy ve vodě nevytvořili bubliny, které výrazně znehodnocují kvalitu pozorování. V případě velkého množství média, které vytéká zpod krycího sklíčka, je možné odstranit tekutinu přiložením filtračního papíru. Naopak v případě malého množství média a vzniku prázdného místa mezi sklíčky, je možné vyplnit prázdný prostor prikvapnutím média k místu, kde se voda nachází.

6. Takto připravený preparát je vhodný na pozorování mikroskopem.

Příprava takového preparátu Vám zabere pár minut. Možnosti pozorování čehokoliv pod mikroskopem jsou neomezené.

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu