Druhy a rozdělení mikroskopů

Obecně lze mikroskopy rozdělit z více pohledů. Obecné rozdělení sestává ze dvou kategorií mikroskopů, a to biologických a stereoskopických. Podle typu Okulárový hlavice je lze rozdělit na monokulární, binokulární, trinokulárne či digitální mikroskopy. Z hlediska využití je lze definovat jako dětské, studentské či laboratorní. V článku se podrobněji budeme věnovat kategoriím mikroskopů, které najdete v naší nabídce.

Na začátek se podíváme na dvě základní skupiny mikroskopů - biologické a stereoskopické s různými typy okulárový hlavice.


 

Biologické mikroskopy

Pod pojmem biologický mikroskop (prosvětlovací) se skrývá opravdu široká škála mikroskopů. Obecně tyto druhy mikroskopů slouží k pozorování tenkých, světlo propustných materiálů v procházejícím světle. Osvětlení je zajištěno ať zrcátkem, zabudovanou žárovkou nebo LED technologií. Jednotlivé tenké řezy preparátů jsou umístěny mezi podložným a krycím sklíčkem.
Biologické mikroskopy jsou ideální pro pozorování drobných preparátů, nakolik disponují poměrně vysokými dosahovanými zvětšením. Z hlediska obsluhy je lze považovat za poměrně nenáročné a vhodné pro různé věkové kategorie.


 

Stereoskopické mikroskopy

Jinak nazývané i stereolupy, slouží k pozorování světlo nepropustných materiálů (kameny, mince ...) v odraženém světle. Jejich zvětšovací schopnost je sice nižší, ale pro daný účel dostačující. Výhodou stereoskopických mikroskopů je přítomnost dvou nezávislých optických systémů pro každé oko. Díky tomu, že jejich optické osy se protínají právě na pozorované ploše, sledovaný objekt vidíme prostorově, tedy v trojrozměrném obraze. Osvětlení je zajištěno LED technologií, případně zabudovanou žárovkou. Z konstrukčního hlediska jsou poměrně jednoduché a s jejich obsluhou si poradí opravdu každý.


 

Digitálne mikroskopy s LCD

Se odlišují od klasických mikroskopů nepřítomností okulárů, které jsou nahrazeny praktickou LCD obrazovkou. Jsou vyráběny za účelem opravdu jednoduchého pozorování preparátů přímo na LCD displeji, což je velkou výhodou při výuce větší skupiny studentů.
Práce s digitálními mikroskopy je nenáročná a jejich obsluha je identická jako u klasických okulárová mikroskopů. Osvětlení je zajištěno LED technologií. Benefitem u většiny digitálních mikroskopů je možnost uložit sledované obrazy přímo do interní paměti přístroje, případně paměť rozšířit o externí SD kartu.

Můj tip

Ekonomická volba: Mikroskop Omegon Digistar 1-600x

Dopručený model: Mikroskop Bresser LCD 50-2000x


Z hlediska využitelnosti najdete v naší nabídce studentské mikroskopy, dětské mikroskopy, laboratorní mikroskopy, průmyslové mikroskopy i kapesní mikroskopy.


 

Dětské mikroskopy

Dětské mikroskopy jsou určeny pro získávání prvních zkušeností ze světa mikroskopie. Vyznačují se zejména nenáročnou obsluhou. Díky nim mohou nejmenší badatelé zkoumat různé materiály nalezené v přírodě.
Jsou dostupné ve verzi biologických i stereoskopických mikroskopů, monokulárů či binokulární určených pro pohodlnější sledování. Osvětlení je zajištěno LED technologií nebo klasickým zrcadlem. Při zrcadlovém osvětlení je velmi důležité dobré nasměrování zrcadla a dostatečné denní světlo pro pohodlné pozorování. Některé z dětských mikroskopů jsou přizpůsobeny i pro venkovní použití přímo v terénu.

Můj tip

Pro dítě do 9 let:  Mikroskop Bresser DLX 300-1200x

Pro dítě do 12 let: Mikroskop Levenhuk 2L

 


Studentske mikroskopy

Studentské mikroskopy jsou navrženy zejména za účelem výuky, jsou pro začátečníky i pokročilé studenty. Pro začátečníky jsou vhodné monokulární verze s jednoduchou obsluhou. Pokročilejší si přijdou na své s binokulární verzemi určenými pro pohodlnější sledování. Mikroskopy pro studenty najdete i ve verzi trinokulárov s možností připojení kamery na zvěčnění obrázků z pozorování. Studentské mikroskopy jsou určeny ke sledování průhledných i neprůhledných preparátů. Dosahované zvětšení jsou poměrně vysoké. Osvětlení je zajištěno LED technologií, či zabudovanou halogenovou žárovkou. Většina z nich je připojitelná přímo k PC prostřednictvím USB kabelu pro pohodlné zhotovování a uchovávání obrazů z pozorování ve formě fotek či videí.

Můj tip

Naše volba č.1 Mikroskop Omegon Microstar 20-1280x s USB

 


Laboratorní mikroskopy

Laboratorní mikroskopy jsou primárně určeny pro profesionální využití ve vědeckých a výzkumných laboratořích. Jsou vybaveny opravdu kvalitní optikou, většinou hrubým i jemným zaostřováním, díky čemuž lze pozorovat kvalitní, ostrý obraz, navíc s velmi dobrým podsvícením. Jsou dostupné ve verzích Binokulární i trinokulárov s možností připojení kamery pro zvěčnění obrázků či videií z pozorování. V naší nabídce jsou dostupné biologické, stereoskopické i digitální laboratorní mikroskopy.

Můj tip

Nejlepší poměr cena/výkon: Mikroskop BTC 312 T

Vynikajíci obraz: MIkroskop BMS C2-233

 

 


Průmyslové mikroskopy

Jsou to stereoskopické mikroskopy na dlouhém otočném rameni. Dodávají se v binokulární a trinokulární verzí. Je možné tyto modely vybavit osvětlením. Své uplatnění si najdou různých odvětvích průmyslu.

Můj tip

Ekonomická volba: Mikroskop BMS ST-50

Poměr cena/výkon: Mikroskop BTC IND C2T priemyselný

  

 

 Mikroskop Omegon Digital USB hand

Kapesní mikroskopy

Jak název říká, jsou to malé kompaktní mikroskopy, které je obvykle možné připojit přes USB kabel k počítači a vytvářet si foto dokumentaci nebo videa z pozorování.

Můj tip

U nás voľba č.1: Mikroskop Omegon Digital USB hand

 

S mikroskopy máme bohaté zkušeností, pokud máte jakékoliv dotazy nebo nejasnosti neváhejte nás kontaktovat, pro stránku s kontakty kliknete zde.

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu