Slovníček pojmů

Při výběru dalekohledů, puškohledů, teleskopů, nočních vidění, mikroskopů a jiných produktů z naší nabídky se setkáváme s různými výrazy a pojmy, které mohou být pro mnoho lidí jako neznámé. Ve zkratce si ty nejpoužívanější popíšeme.

Zvětšení 

První číslo, které je uvedeno v názvech dalekohledů je zvětšení. Znamená to, že dalekohled 10x40 má zvětšení 10x a pozorovaný obraz v dalekohledu je 10x větší než ho vidíme bez dalekohledu. Například pozorovaný objekt se nachází ve vzdálenosti 150 metrů. Pomocí dalekohledu se zvětšením 10x ho vidíme tak, jako kdyby byl vzdálený od nás 15 metrů.

Objektiv 

Druhé číslo, které je uvedeno v názvech dalekohledů je průměr objektivu v milimetrech (8x56), hovoří o množství světla, které do dalekohledu vstoupí. Při dobrých světelných podmínkách nám stačí i objektiv 26mm, během tmavých zamračených večerů je tento rozměr již nedostatečný, jsou doporučené průměry 50mm a více.

Okulár 

Okulár je část dalekohledu, do které se díváme při pozorování. Je složen ze soustavy čoček, které zvětšují obraz vytvořený objektivem. Okuláry mají plastové nebo gumové očnice, které nás chrání proti nežádoucímu bočnímu osvícení a zároveň vymezují optimální vzdálenost oka od poslední čočky okuláru. Tato vzdálenost je cca 8-10 mm. Okuláry s velkým očním reliéfem mají tuto vzdálenost cca 15-20 mm a jsou vhodné i pro pozorování v brýlích. Běžné okuláry mají zorné pole cca 52 ° a širokoúhlé mají zorné pole větší než 60 °. Od toho je závislá i velikost zorného pole dalekohledů.

Výstupní pupila 

Výstupní pupila určuje jak velký bude průměr obrazu vycházejícího z dalekohledu, vypočte se z poměru průměru objektivu a zvětšení dalekohledu, to znamená že dalekohled 10x40 bude mít výstupní pupilu 4 mm. Pupila oka člověka (zornička) se automaticky mění podle množství dopadajícího světla někde v rozmezí 2mm až 7mm. Stárnutím však oko postupně ztrácí schopnost se maximálně rozšiřovat, což znamená, že přijímá méně světla. To znamená že u 50 letého člověka je tato pupila přibližně 4 - 5mm a je mu zbytečné si koupit dalekohled rozměrů 7x50, který má výstupní pupilu přibližně 7mm.

Oční relief

Vzdálenost výstupní pupily - je vzdálenost mezi poslední čočkou okuláru a okem pozorovatele, ve kterém je pohodlně vidět celý obraz zorného pole. Běžná vzdálenost výstupní pupily je od 9 mm do 13 mm. Pokud nosíte brýle a chcete používat dalekohled bez zkresleného obrazu zorného pole, měl by mít dalekohled větší vzdálenost výstupní pupily 14 mm - 20 mm.

Nejkratší ostřící vzdálenost 

Je nejkratší vzdálenost na kterou je možno zaostřit. Dalekohledy s krátkou ostřicí vzdáleností umožňují pozorovat detaily již od 3 metrů.

Ostření 

Známe více druhů ostření. Při individuálním ostření se každý okulár zaostřuje sám. Při centrálním ostření se zaostřuje společným posuvem obou okulárů nebo objektivů najednou. Mechanismus se ovládá za pomoci kolečka mezi tubusy dalekohledu. Takový způsob je nejčastější. Známe i jiné způsoby, ale to jsou spíše vzácnosti.

Zorné pole 

Zorné pole určuje šířku zorného pole, kterou budeme vidět v dalekohledu na určitou vzdálenost, nejčastěji 1000 m, zorné pole se mění se zvětšením, čím větší zvětšení tím menší zorné pole.

Relativní světlost dalekohledu 

Čím je hodnota relativní světlosti dalekohledu vyšší, tím je dalekohled vhodnější pro pozorování za šera. Je to však pouze teoretická hodnota v minimální výpovědní hodnotou.

Stmívací faktor 

Umožňuje srovnání vlastností dalekohledu při horších světelných podmínkách, vypočítává se jednoduchých matematickým vzorcem, je to však pouze teoretická hodnota s minimální výpovědní hodnotou.

Antireflexní vrstvení optiky 

Antireflexní vrstvy optiky zmenšují množství světla odrážejícího se od optických povrchů čímž zvyšují množství světla, které prochází až do našeho oka při pozorování. Jde o velmi tenké vrstvy sloučenin kovů, které jsou naneseny na povrch skla. Každá vrstva je účinná vždy pouze pro jednu konkrétní část barevného spektra (C, FC, MC, FMC vrstvy, fázové vrstvení). Kvalita tohoto vrstvení je úměrná hodnotě a kvalitě zobrazeného obrazu, to znamená, čím kvalitnější vrstvení tím lepší obraz.

Optické sklo (BK-7 a BaK-4) 

Hranoly dalekohledů se vyrábějí ze dvou druhou optických skel. BK-7 je borové korunkové sklo běžně používané v levnějších typech dalekohledů. Je méně kvalitní než BaK-4. Při průchodu světla hranolovou soustavou z BK-7 skel není výsledný obraz tak jasný, čirý a kontrastní jako u dalekohledů s bak- 4. Na běžné pozorování během dne jsou tato skla vyhovující.
BaK-4 je baryovou korunkové sklo. Je to velmi kvalitní optický materiál s minimálním rozptylem a světelnými ztrátami. Dalekohled vybavený takovými hranoly má jasný, čistý, kontrastní a ostrý obraz v celém zorném poli.

Barevná chyba 

Je způsobena rozkladem bílého světla na jednotlivé barevné složky při průchodu sklem. Chyba se projevuje tím, že se objevují modré nebo červené proužky, které lemují pozorovaný objekt. Barevná chyba má konečný vliv na ostrost a věrnost barev sledovaného obrazu. Chyba nelze odstranit, ale lze ji potlačit. Pro tento účel se používá kombinace skel s různými optickými vlastnostmi nebo s různými přídavnými sloučeninami.

Dalekohledy plněné dusíkem 

Optické přístroje se plní dusíkem proti zamlžování optiky zevnitř při náhlých změnách teploty. Takto plněné dalekohledy jsou velmi dobře utěsněné, chrání dalekohled i před plísněmi a lehkým deštěm.

Pogumovaný povrch 

Pogumování těla dalekohledu slouží jako ochrana jeho povrchu a zároveň zajišťuje pevné a jisté uchopení. V zimě je tento povrch pro držení lepší než kov nebo plast. Pogumování neslouží jako ochrana proti nárazům ani nemá vliv na vodotěsnost.

Vodotěsnost a odolnost proti dešti

Dalekohledy odolné proti dešti jsou doplněny o 02 kroužky, které brání vniknutí vody do optické soustavy, nejsou vhodné pro vystavení tlakové vodě, většímu vodnímu sloupci, takto odolné dalekohledy mají preciznější těsnění.

Čekejte prosím...
Uživatelský panel
Napiště nám zprávu