Z jakých částí se skládá mikroskop?
První mikroskop byl sestrojen kolem roku 1590 nizozemskými výrobci monoklů (skelných čoček) bratry Hansem a Zacharisom Janssenovcami. V roce 1663 anglický badatel Róbert Hooke zkoumal pod mikroskopem hmyz a rostliny. Zjistil, že korek se skládá z malých buněk, což byl vědecky velmi významný objev. Mikroskopy rychle vzbudily zájem o malé živočichy.
Při správném výběru mikroskopu by si měl každý ujasnit tyto otázky:
1. Kdo bude mikroskop používat, zda dítě 6 let staré, student biologie nebo laborant ve výzkumu?
2. Co budeme mikroskopem pozorovat, zda to budou kameny, mince, krev nebo roztoče?
3. Jakou kvalitu očekáváme při pozorování, zda budeme tvořit video dokumentaci nebo fotografie?
mikroskop popis částí
Mikroskopy, které používáme dnes se od těch prvních velmi odlišují. Pojďme se podívat na jednotlivé části mikroskopu, se kterými se běžný pozorovatel bude setkávat
1. Okulár - Jedná se o optickou část mikroskopu. Pomocí okuláru můžete přibližovat i zaostřit preparát. Může být vybaven i motivem, nejčastějším motivem bývají mřížky či stupnice.
2. Tubus okuláru - Tubus slouží pro správné vložení okuláru. Zabraňuje vychýlení ze správné pozice
3. Hlavice - Na hlavici je umístěn tubus s okulárem. Hlavice se vybírá podle počtu okulárů. Na obrázku je hlavice určená pro jeden okulár. Pro pohodlnější pozorování jsou vhodné binokulární mikroskopy, pro tvorbu fotografie nebo video záznamu jsou nejlepší trinokulárne mikroskopy.
4. Rameno mikroskopu - Rameno mikroskopu spojuje hlavici a spodní část mikroskopu, která se skládá z dalších komponentů.
5. Držák preparátu - Držák preparátu může být různé konstruován. Na obrázku je pérový držák. U lepších mikroskopů máme křížový vodič preparátu, který zajistí pohodlné a hlavně přesné posouvání preparátu.
6. Makro zaostřování - Toto zaostřování slouží pro zaostření preparátu, resp. přípravu na doostření pomocí mikro zaostřování.
7. Mikro zaostřování - Pomocí tohoto zaostření doostříte preparát. Toto zaostřování umožňuje doostřit preparát na precizní úroveň.
8. Podstava mikroskopu - Díky podstavě mikroskop drží balanc a pevně stojí. Na podstavě mikroskopu je pak umístěno celé jeho tělo.
9. Kolektor osvětlení - Na tomto místě se vyskytuje osvětlení, které nasvěcuje preparát, aby byl lépe pozorovatelný. Osvětlení známe několik druhů, od LED, přes halogenové osvětlení až po klasické zrcadlo, které je nejméně praktické.
10. Kondenzor - Ten pomáhá měnit kontrast. Kontrast měníme pomocí různých filtrů, nebo clon, v závislosti na potřebě.
11. Pracovní stolek - Na pracovním stolku jsou umístěny držáky na preparát, a v čase pozorování i samotný preparát.
12. Objektivy - Hlavice s jednotlivými objektivy a různými možnostmi. Obvykle jsou to 3 objektivy, ale u profesionálním mikroskopů i 5 objektivů. Stereoskopické mikroskopy mají obvykle jeden objektiv.
13. Otočná hlavice pro objektivy - Pomocí otočné hlavice můžeme měnit objektivy, a tím měnit zvětšení mikroskopu.
Tento popis jednotlivých částí mikroskopů je velmi obecný jako rychlá ukázka základních částí mikroskopu. Každý mikroskop může být specifický, některé části zde zmíněno mohou chybět nebo se můžete setkat i s jinými díly mikroskopu, které jsme v tomto popisu nezmínili
S mikroskopy pracujeme již více než 10 let. V případě dotazů ke správnému výběru nás neváhejte kontaktovat.